Tlačiť priamo tam, kde je nápis "netlačiť"
Život v Košiciach

Čo je väčšia blbosť než tlačiť do nápisu “Netlačiť”?!

V bratislavskom Auparku – ale deje sa to veľmi podobne na viacerých miestach aj v Košiciach a všade inde – je kaviareň. V jej tesnej blízkosti je nalepený nápis “Netlačiť” (dôvod vysvetlím). Keď v nej človek sedí sám alebo s nejakou hovadsky záživnou spoločnosťou a teda nemá na práci nič zaujímavejšie, môže pozorovať tupoňov.

(Pôvodne som napísal “idiotov”, ale zmenil som to, lebo mi neprináleží hodnotiť ľudí. A výraz “tupoň” nevnímam v tomto kontexte ako hodnotiaci. Má slúžiť na označenie kategórie ľudí, ktorí sú buď nevšímaví a/alebo hlúpi, či aspoň extrémne zamyslení a preto iba podvedome vnímajú svet okolo seba a dianie v ňom.)

Z niektorých miest v nefajčiarskom oddelení tejto kaviarne je perfektný výhľad na presklenený otáčavý vstupný turniket do nákupného centra. Je tragikomické sledovať, ako urputne niektorí ľudia

dokážu tlačiť doslova priamo na nápis “Netlačiť!”

nalepenom cca vo výške očí na každej jednej zo štyroch sklených stien otáčavého portálu. Tu v Košiciach som zatiaľ takéto správanie stihol registrovať pri vstupe do Cassovar business centra (odkiaľ je aj moje titulné foto, kde práve nápis “Netačiť” pekne vidieť).

Pripomína mi to podobnú vec: nápisy “Pozor, padá omietka” evtl. “Pozor, padá sneh” napr. na stenách niektorých bytových domov v mestách.

Prípadne “Pozor, padajúce kamenie” pri cestách

Roky uvažujem nad ich reálnym významom. Už som síce pár ľudí videl prechádzať popri stene s takýmto upozornením s hlavou vyskoko dvihnutou. Ťažko si však dokážem predstaviť, ako niekto stíha zareagovať a utiecť, keď naozaj padá kusisko omietky alebo sa valí obrovská guča snehu.

A v aute… Spomalím a tiež sledujem vrcholec kopca, z ktorého by sa potenciálne nejaká tá skala mohla skotúľať?! A keď takú zbadám, urobím čo? Vydupem z tých 39-tich koní pod kapotou fabie 1.0 zrýchlenie z nula na sto za sekundu a pol… A kamo-kere-utekačka? No, neviem.

K téme značky “Pozor, padajúce kamenie”

(ktorej takou “malou sestrou” je práve “náš” nápis “Netlačiť”) sa vtipne vyjadril stand-up komik Michael Szatmáry. Vraj by rád vedel, ako by sa vyjadrili jeho známi, keby sa jedného dňa dozvedeli, že mu takýto “padajúci kameň” drbol na auto, spôsobiac tragédiu. Či by vraj reagovali nejako ako:
“Teda, ten Mišo – to bol ale nepozorný vodič!”
😀 😀


Zdrojom ilustračnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Nefotím v tom pravom zmysle slova. Iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

"Blavák f Košicoch" je môj alias ako bývalého Bratislavčana, presídleného po 37-ich rokoch života v hlavnom meste natrvalo do Košíc. Baviaceho sa tu teraz na tom, ako "inak" veci na východe fungujú. A píšuceho o tom so všetkou láskou ku Košiciam a so všetkým rešpektom k východniarom. Napriek tomu však pre istotu nezverujúcom vlastnú identitu. Predsa len, dostať niekde na piču - po tom tak úplne netúžim. :-)

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *