Blogy

Bedeker I. – alebo prečo v košickej mhd treba nastupovať zásadne vpredu

“Bedekrom” som tento blog nazval z toho dôvodu, že domácemu (čiže Košičanovi) nasledujúce skutočnosti netreba vysvetľovať. V odpovedi na otázku z názvu článku nie je žiadna záhada. Dokonca verím, že každý by časom prišiel na ňu aj sám. Prečo sa neoplatí nastupovať v košických električkách (po domácky “brikách”) a autobusoch v zadnej časti. Prečo aj mnohí tí, ktorí tam nasadnú, presunú sa behom jazdy dopredu. Košická mhd totiž je aj nie je výnimočná.

V zmysle toho, o čom tento článok je, naozaj

je výnimočnou aj samotná košická mhd.

V zmysle všeobecnom však k niečomu podobnému určite dochádza v mnohých slovenských mestách. To len v Bratislave som sa s ničím podobným nestretol. Zažartujem si: #To by sa v Bratislave nestalo…

Vtip je v tom, že aj košická mhd jazdí kabínou dopredu. Ergo zadná časť prostriedkov mhd je ďalej od vodiča. A teda logicky menej pod kontrolou. Preto do nej nastupujú indivíuá, ktorým sa civilizovaný (v tomto prípade rozumej “slušný”) človek radšej vyhne.

Rasizmus či skúsenosť – nazvi si to po svojom. Ja to napíšem bez servítky: ide o špinavých, páchnucich, nadrbaných a/alebo sfetovaných Rómov. Aspoň v 99-ich % prípadov. Cigáňov, ktorým nič dobré z očí nepozerá. Civilizovaný človek s čímkoľvek hodnotným pri sebe od ich uteká. Lebo v blízkosti takého človeka nikto nevie, čo môže čakať. Resp. vie to, že netreba čakať nič dobré ani milé.

A nevydrží pri nich ani človek so zdravým (rozumom) čuchom.

Košická mhd v jej zadnej časti smrdí

Nie preto, že by nebola čistená. Ale preto, že keď vyššie opísané indivíduá v počte väčšom ako nula celá deväť desatín (čiže stačí jeden “človek”) z autobusu či z briky vystúpi(a), smrad cestuje vždy až na konečnú.

Takže, milý návštevník nádhernej metropoly východu, Košíc: do ktorej časti zastávky sa postavíš? Mysli na to, ušetríš si ťažkosti alebo aspoň presúvanie sa za jazdy do prednej časti autobusu či električky.


Zdrojom ilustračnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Nefotím v tom pravom zmysle slova. Iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

"Blavák f Košicoch" je môj alias ako bývalého Bratislavčana, presídleného po 37-ich rokoch života v hlavnom meste natrvalo do Košíc. Baviaceho sa tu teraz na tom, ako "inak" veci na východe fungujú. A píšuceho o tom so všetkou láskou ku Košiciam a so všetkým rešpektom k východniarom. Napriek tomu však pre istotu nezverujúcom vlastnú identitu. Predsa len, dostať niekde na piču - po tom tak úplne netúžim. :-)

2 komentáre

  • Dominika

    Čo sa týka toho, ano nastupujú vzadu…no vodič MHD ma nad hlavou kameru, na ktorej vidí na každé dvere, čiže ak by chcel, vyhodí ho…záleží naozaj od typu vodiča, či riskuje že ho opľujú, vynadajú alebo nebodaj niečo horšie….a keď už dotyčné individum vystúpi…aj tak je schopný čakať na ďalšiu elekt. alebo bus, ktorým ho NIEKTO predsa vezme tam, kam potrebuje…
    Preto by si mohol podať PODNET na mestsku hromadnú spoločnosť a nejakému blavákovi by boli potom košičania – vychodnare vďacný. ???

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Optimized with PageSpeed Ninja