Košická mhd zadarmo - za trochu námahy
Blogy

Chceš jazdiť košickou MHD ZADARMO? Presný návod ako na to

Nekecám. Nebalamutím, aby som ťa šokujúcim nadpisom zvábil k prečítaniu článku, ktorý nakoniec bude skrytou reklamou ponuky ŽSR na výlet do Dobšinskej ľadovej jaskyne. Naozaj mám reálny návod na to, ako dosiahnuť cestovanie v mhd v Košiciach zadarmo. Doživotne. A ako vidíš, budem v tomto texte (ale vlastne to tak robím vo všetkých) písať skratku “MHD” malými písmenami. Všade, nielen vo frázi “košická mhd zadarmo”, ktorá je pre tento text kľúčovou. Lebo sa mi to tak prosto viac páči. Jednoducho mi opticky vadia v texte tie zhluky veľkých písmen. Ďakujem za pochopenie. 🙂

Takže košická mhd zadarmo – ako na to?

Daruj krv. Áno, takto jednoduché to je. Lebo darovanie krvi JE JEDNODUCHÉ. A darovanie tzv. trombocytov, čiže krvných doštičiek je ešte jednoduchšie. Okej, v niečom jednoduchšie, v niečom zložitejšie. Ale cieľ, ktorým pre každého šetrného Košičana je vytúžená košická mhd zadarmo, sa ním dosiahne dvojnásobne rýchlejšie.

Vec sa má tak: bezplatná preprava košickou mhd je už dnes reálnou pre toho, kto spadá do niektorej zo stanovených kategórií (kompletný zoznam je na stránke DPMK). A to okrem dôchodcov či ťažko zdravotne postihnutých osôb napr. aj pre poslancov Národnej rady SR a sudcov Ústavného súdu. Mimochodom, skutočným prúserom je fakt, že to naozaj všetci poslanci a sudcovia využívajú. Tlačí sa ich potom v neklimatizovaných brikách toľko, že sa tam bežný človek už nezmestí. Ale to len tak na okraj.

Košická mhd zadarmo pre darcov krvi

Nevie to každý. Ale kto má trvalý pobyt v KE – a v mojich očiach iba ten je skutočným Košičanom, lebo len ten je pre toto mesto reálnym daňovým prínosom – a zároveň získal Kňazovického medailu za dlhodobé a/alebo pravidelné darovanie krvi, dostane električenku bezplatne. Stačí každého pol roka si ju obnoviť.

Má to pár háčikov ako asi všetko na svete

Vybavenie trvalého pobytu v hlavnom meste východu nie je až taká veda. Keby to niekto veľmi potreboval (a mal by som ho aspoň trocha rád), aj ja sám som ochotný poskytnúť mu moju adresu ako oficiálnu adresu trvalého pobytu, aby sa tu v KE mohol prihlásiť. K ničomu ma to nezaväzuje, niž ma to nestojí a v konečnom dôsledku to pomôže tomuto mestu. Od ktorého ja som sa síce narodil a vyrastal cca 450 km ďaleko, ale mám ho rád.

Kňazovického medaila je takým “krvným maratónom” *

Medaila profesora MUDr. Jána Kňazovického je najvyšším ocenením, aké môže slovenský darca krvi či niektorej z jej zložiek získať. Ženy ju dostávajú na 80, muži za 100 darovaní. A keďže darovanie krvných doštičiek (trombocytov) sa ráta za dve darovania, tak tie stačí darovať len päťdesiatkrát.

* Eviduješ tú geniálnu slovnú hračku? Vysvetlím. 1. Maratón ako jedna z najdlhších a najnáročnejších bežeckých disciplín. 2. Medzinárodný maratón mieru a teda ten najznámejší na Slovensku sa beží v Košiciach. 3. Ján Kňazovický ako chirurg a priekupník krvnej transfúzie tiež pôsobil v Košiciach. Ha. Už chápeš a oceňuješ, akým brilantným výplodom môjho mozgu je ten podnadpis s hviezdičkou?!

Trombocyty je možné darovať aj každý mesiac

Šup – technicky vzaté stačia nejaké 4 rôčky a už sa aj môžem čavargovať brikou aj busmi (a možno aj trolejbusmi) o dušu spasenú. Doživotne alebo do presťahovania sa za lepšie platenou prácou do Bratislavy. (Ruku na srdce: koľkí východniari sa trebárs aj po dlhých rokoch života v hlavnom meste prihlásili v ňom na trvalý pobyt…? Ale ktovie. Možno všetci majú tých 100 darovaní krvi za sebou a chcú sa počas doma trávených víkendov voziť v mhd zadarmo. Beriem.)


Titulnú fotografiu k tomuto článku poskytol košický fotograf Dávid Mahút, za čo mu patrí úprimná vďaka.

"Blavák f Košicoch" je môj alias ako bývalého Bratislavčana, presídleného po 37-ich rokoch života v hlavnom meste natrvalo do Košíc. Baviaceho sa tu teraz na tom, ako "inak" veci na východe fungujú. A píšuceho o tom so všetkou láskou ku Košiciam a so všetkým rešpektom k východniarom. Napriek tomu však pre istotu nezverujúcom vlastnú identitu. Predsa len, dostať niekde na piču - po tom tak úplne netúžim. :-)

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Optimized with PageSpeed Ninja