Keby včely mali mozog, sme všetci totálne v prdeli
Blogy

Keby včely mali mozog, tak zrejme všetci zdochneme

Uvedomil som si tak pár dní naspäť, keď som vyšiel na pauzu na vzduch pred firmu. Oddýchnuť si na chvíľu od tej ťažkej fyzickej driny za laptopom v T-systems. A porozujúc včely a čmeliakov, preletujúcich z jednej zaprášenej kvetinky na druhú. Že totiž keby včely mali mozog (v tom zmysle, že by uvažovali nad sebou samými), tak všetci zdochneme. Celé ľudstvo. Komplet. Vrátane “našich ľudí”, nech majú vo Švajčiarsku a/alebo na Belize uliatych eurofondov, koľko chcú.

Vychádzam z vlastného myslenia, i keď asi dosť pomerne celkom určite takí nie sme úplne všetci. Ale domnievam sa, že na Slovensku je nás takých až zbytočne veľa. A celosvetovo je nás väčšina, takže sme v tom spolu.

Tiež vychádzam z údajného tvrdenia génia menom Albert Einstein, ktorý sa mal vyjadriť v tom zmysle, že až uhynie posledná včela, ľudstvu nezostane viac ako štyri (niekde tvrdia päť) rokov života.

Pri kombinácii týchto dvoch poznaní sa úplne vážne domnievam, že keby včely mali mozog, sme – citlivo napísané – hlboko v piči.

Včely s mozgom by totiž skôr či neskôr nevyhnutne museli začať uvažovať. (Je to taká nejaká prirodzenosť mozgu – uvažovať. Viem, že to nerobí úplne každý mozog v živočíšnej ríši a to dokonca, žiaľ, ani každý ľudský mozog. Ale keď už to medzičasom začali robiť psy, včely by určite nechceli zaostať.) No a keby včela uvažovala sama nad sebou, rovnako nevyhnutne by musela prísť na nasledovné. Totiž, že

drieť sa takto permanentne od rána do večera

(čiže byť podobne aktívnou ako košickí policajti) a to navyše po celý svoj krátky život je kokotina. Musela by sa sama seba spýtať:

Keby včely mali rozum... v Botanickej záhrade v Košiciach
Keby včely mali rozum… v Botanickej záhrade v Košiciach

“Načo to robím? Pre koho ako taký idiot zbieram ten peľ na výrobu medu? Aby si Blavák v Košicoch mal čím osladiť müsli na raňajky?! Môžem to jebať, nech si kúpi javorový sirup z Kanady.”

Ľahla by si na vrch púpavy a s preloženými nohami by čumela cez mikro slnečné okuliarčeky do slnka. Od jeho východu až do západu.

Po vzore niektorých ľudských vlastníkov “uvažujúcich” mozgov. Časom by sa nemala čím nakŕmiť a zdochla by rovnako ako tie larvy, ktoré čakajú na nektár z nazbieraného peľu. No a následne by sme podľa vyššie citovaných inštrukcií od Einsteina vykapali aj my všetci.

(Poznámka nie tak celkom v kontexte: na veľmi sympatickú iniciatívu som natrafil v súvislosti so známym hercom Morganom Freemanom. Ten zo svojej farmy niekde v USA urobil niečo ako včelí raj (hľadaj v zozname text “Morgan Freeman premenil…”). Ale odporúčam nakuknúť aj na ďalšie články o mede na predmetnom webe.)

Záver? Veď ako píšem:

keby včely mali mozog, máme to všetci za sebou.

Vďakabohu za to, že celá táto úvaha je len nezmyselným zabitím kúska autorovho pracovného času. (Už si hľadám inú pozíciu v “téčku”. Som ochotný za plat, čo dostávam, produkovať aj niečo prospešné pre firmu, ktorá ma platí.) 😉

Mimochodom, vieš o tom, že každá včela kvôli vzniku pol kg medu musí približne trikrát obletieť okolo celej zemegule?!


Zdrojom ilustračnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Nefotím v tom pravom zmysle slova. Iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

"Blavák f Košicoch" je môj alias ako bývalého Bratislavčana, presídleného po 37-ich rokoch života v hlavnom meste natrvalo do Košíc. Baviaceho sa tu teraz na tom, ako "inak" veci na východe fungujú. A píšuceho o tom so všetkou láskou ku Košiciam a so všetkým rešpektom k východniarom. Napriek tomu však pre istotu nezverujúcom vlastnú identitu. Predsa len, dostať niekde na piču - po tom tak úplne netúžim. :-)

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Optimized with PageSpeed Ninja