Brika nie je povoz, je to košická električka
Cestovanie

Dnes ma v KE pobavilo – alebo slovník košických slov, časť prvá

Keď Bratislavčan počuje (dobre, tak keď JA počujem) výraz “brika”, prvou asociáciou na to, čo by to mohlo znamenať, je niečo ako kočiar. Vygoogliť toto slovo je takmer nemožné, preto si môžem len matne spomenúť na jeho použitie v knihách. Lebo tých som najmä ako adolescent prečítal požehnane. Napriek otcovým zákazom, keďže to údajne “kazí zrak”.

Brika je to, čím cestoval Sherlock Holmes,

ak si dobre spomínam. Počuť však upozornenie “Pozor, brika!” v Košiciach, zbytočne sa človek bude obzerať po koňoch a zbytočne bude načúvať, z ktorej strany začuje dupot podkov.

V Košiciach totiž “brika” znamená električku

Brika ako košická električka - alebo električkou po Košiciach

A zdôrazňujem to “v Košiciach”, lebo aj sami východniari uznávajú, že toto synonumum sa zrejme nepoužíva nikde inde na Slovensku a ani vo svete. Len a len “f to tych Košicoch”.

Celkom rád by som zistil, kde sa takýto slovný zvrat vlastne vzal. Ako došlo k tomu alebo ako a komu napadlo, použiť výraz pre jednu vec na oznaženie niečoho úplne iného. Je to vtipné a pobavilo ma to podobne ako už a ešte kopa ďalších vecí.

(Nie tak celkom vtipným, ale zato pomerne zábavným je fakt, že brikou sa dá jazdiť aj bezplatne. Presný návod ako na to prinášam v tomto článku o cestovaní košickou mhd zadarmo.)

V každom prípade, záver je, že

keď v Košiciach cestuješ brikou, necestuješ z minulosti.

Naopak. Električkové spojenie funguje tu v Košiciach podľa mojich skúseností najlepšie spomedzi arzenálu prostriedkov mhd. (“Arzenál” je zrejme pekelne silné slovo, keď ide o dva typy dopravných prostriedkov: briky a busy. Lebo trolejbusy pred pár rokmi premávať prestali – zatiaľ som nepátral po dôvodoch – a ako novému Košičanovi mi zosáva iba dúfať, že aktuálny primátor, ktorého som tiež volil, dodrží predvolebný sľub a znovu ich aktivuje. I keď na druhej strane ani vlastne neviem, po akých trasách jazdili alebo by mohli.)


Mám Košice rád. Páči sa mi život v nich a východniarov akceptujem takých, akí sú. Sám a dobrovoľne som sa rozhodol žiť tu. To však neznamená, že si nemôžem robiť prdel z toho, ako tu veci fungujú. A z porovnania so životom v hlavnom meste, kde som žil 37 rokov. Nikoho a nič nemám v úmysle zosmiešňovať! Jednoducho iba sa bavím na rozdieloch medzi východom a západom Slovenska. Verím, že ako zábavu budeš aj ty brať moje blogy. A že nedostanem na p*ču od niekoho, kto sa dopátra mojej identity. Lebo pri všetkej drzosti a odvahe mám toľko zdravého rozumu, aby som ju nezverejnil.

“Blavák f Košicoch” je alias bývalého Bratislavčana, presťahovaného do Košíc za láskou. Baviaceho sa tu teraz na tom, ako “ináč” veci na východe fungujú. Ale píšuceho o tom so všetkou láskou ku Košiciam a so všetkým rešpektom k východniarom.

Zdrojom ilustračnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Nefotím v tom pravom zmysle slova. Iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *